KUNIO.PL - największa polska strona o serii Nekketsu!くにおのおでん

Kunio No Oden

Technos Japan Corp. Super FamiCom"Kunio No Oden" - jak by nie patrzeć - z wspaniałym tetrisem ma bardzo wiele wspólnego. Chodź tutaj naszym celem nie jest to zwyczajne układanie klocków - a dopasowywanie odpowiednich do siebie... posiłków! Całość rozgrywki przypomina mi NES'owego Dr.Mario, tyle, że w "Kunio No Oden" nie ma niczego takiego jak "bakterie". Całość rozgrywki ogranicza się do dwuch głównych trybów gry: Single i Multi. Celem zabawy jest zdobycie jak największej ilości punktów, układając jedzenie tak by obok siebie były co najmniej cztery takie same produkty. Wraz z ilością zlikwidowanych "jedzonek", wzrasta tępo - dotąd, aż znów zniszczymy ich więcej... i tak w kółko. Fabuły, ogólnie to jakoś nie ma, ale po obrazkach widać, że są do zawody w jedzeniu!

Bardzo miła jest atmosfera graficzna - to wspaniale narysowani Kunio, Riki, Hasebe i jakiś jeszcze jeden kolo którego imienia nie potrafię przeczytać :D w sumie: cztery postacie. Podczas rozgrywki w pojedynkę, na ekranie nie ma niepotrzebnych "badziewi", które miał by za zadanie rozpraszać podczas kolejnych etapach układanie jedzonka :)

Tablica gry jest czarna - bez pomocniczej siatki, dodatkowego tła - dzięki temu jest bardzo przejrzysta i nie ma problemu z odróżnieniem elementów planszy.

Do samej radochy z grania w "Kunio No Oden" wystarczą: strzałka w lewo, w prawo i przycisk przekręcający jedzenie, do tego można używać strzałki w dół w celu przyśpieszenia spadającego elementu... - tego jednak nie polecam używać - ponieważ nie liczy się czas, a to jak ułożymy "dwupak".

Niestety... muzycy z Technosu wyraźnie przystopowali z elementami muzycznymi - nie usłyszałem tu żadnego porywającego elementu dźwiękowego który mógł bym zapamiętać i po zakończeniu dawkowania tej gry, z bananem na twarzy :) nuci cały dzień!

Jak na grę niezbyt rozbudowaną bez większych poymysłów na rozwinięcie rozgrywki, wciąga jak diabli, no... w końcu to jak by nie patrzeć Tetris (ogłoszony przez czytelników CD-Action za grę tysiąclecia!). Smaczku nabiera jeśli przyprowadzimy sąsiadów - gra znacznie zyskuje na wartości i można ją naprawdę docenić, rywalizując ze znajomymi długie godziny...

Podsumowując: "Kunio No Oden" to bardzo starannie wykonana odmiana Tetrisa, która nie nudzi się nawet przez granie dwie godziny non-stop! Jedynym minusem jest bardzo wysoki poziom trudności, który jest absurdalny (dlatego włączam ją praktycznie, tylko w obecności chętnych do gry sąsiadów :D). I jeszcze jedno: Gra chodź wymaga tylko czterech przycisków to naprawdę o wiele wygodniej jest grać na padzie, a w Multi - najlepiej dwóch - zaopatrzcie się - naprawdę warto ;)

Rob3rt

Twórca największej i obecnie jedynej aktualnej strony o serii Nekketsu Kunio-kun w Polsce. Okazjonalnie - kolekcjoner. Miłośnik gier z końcówki lat 90 XX wieku. Stały czytelnik CD-Action. Fan Nintendo, oraz serii Tomb Raider i Little Big Adventure.